• admin -

Theta (THETA) Metavers Nedir?

Güncelleme tarihi: 17 Ara 2021

Geliştiricilerin ifadesine göre projenin asıl amacı, video akışı sektörünün mevcut halini kökten dönüştürmek. Halihazırda mevcut olan merkezileştirme, zayıf altyapı ve yüksek maliyetler, son kullanıcıların kötü bir deneyim elde etmeleri anlamına geliyor. İçerik oluşturucular da aynı şekilde son kullanıcılar ile aralarındaki engellerden dolayı daha az gelir elde ediyorlar.Theta Kurucusu Kim?


Theta, 2018 yılında Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından kuruldu. Liu, oyun sektöründe uzun zaman yer almış bir isim. Kendisi Gameview isimli mobil sosyal oyun stüdyosunun kurucu ortağı ve aynı zamanda Theta protokolündeki ilk DApp olan e-spor platformu Sliver.tv adlı oluşumun da kurucu ortağı.

Long da benzer şekilde oyun sektöründe edindiği deneyimin ardından Sliver.TV’nin ikinci kurucu ortağı olarak görev aldı.

Theta'nın şu anda mütevazı bir ekibi var. Resmi web sitesinde proje danışmanları olarak, YouTube'un kurucu ortağı Steve Chen ve akış platformu Twitch'in kurucu ortağı Justin Kan da dahil olmak üzere önemli isimler listeleniyor.

Theta Neden Farklı?

Theta’nın iş konsepti; video akışını merkezi yapıdan kurtarmak ve sektör katılımcıları için daha verimli, uygun maliyetli ve adil hale getirmek olarak tanımlanıyor.

Theta ağı, kendi iç ekonomisine güç veren Theta (THETA) ve Theta Fuel (TFUEL) olarak bilinen iki yerel tokeni kullanarak, kendi blockchain yapısı üzerinde çalışıyor.

Theta’nın öne çıktığı üç temek konu bulunuyor: İzleyenler daha kaliteli yayın hizmetlerine ulaşırlar, içerik oluşturucuların kazançları artar ve aracılar (video paylaşım platformları) düşük maliyetle altyapı oluştururlar.

Kullanıcılar içerikleri izlerken, THETA tokenleri ile ödüllendirilirler ve bu sayede ağa bilgi işlem gücü sağlamak için teşvik edilirler.

Platform açık kaynaklıdır ve hemen her proof-of-stake (PoS) tabanlı blockchain ekosisteminde olduğu gibi yönetişim yetkileri token sahiplerinin elindedir.

Video akış platformu olmasının yanı sıra Theta, merkeziyetsiz uygulama (DApp) geliştirmek isteyenlere de hitap ediyor.


Theta (THETA) Nereden Alınır?

Theta platformunun yerel tokeni olan THETA, önde gelen kripto para borsalarında rahatlıkla işleme konulabilir. Ekim 2020 itibarıyla, en yüksek hacimli işlem çiftleri BKEX ve Binance borsası üzerinde gerçekleşti. En çok tercih edilen işlem birimi ise popüler stablecoin Tether (USDT) oldu.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör