• admin -

Polkadot (DOT)

Güncelleme tarihi: 17 Ara 2021

Polkadot, yalnızca tokenlerin değil, herhangi bir veri veya varlık türünün de ağlar arasında aktarımını kolaylaştıran ve böylece çok çeşitli blockchain yapılarını birlikte çalışabilir hale getiren açık kaynaklı çoklu zincirleme protokolüdür. Tamamen merkeziyetsiz, özel ağ kurmayı; yeni uygulamaların, kurumların ve hizmetlerin oluşturulmasını basit hale getirmeyi amaçlıyor.


Polkadot'un yerel DOT tokeni, üç amaca hizmet eder: ağ yönetişimi, transfer işlemlerini gerçekleştirmek ve parachain (paralel zincirler) oluşturmak.

Polkadot Kurucusu Kim? İsviçre menşeli vakıf olan Web3 Foundation tarafından kuruldu. Geliştiriciler; Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban olarak biliniyor. Web3 Foundation başkanı olan Wood, aynı zamanda Ethereum'un kurucu ortağı, Parity Technologies firmasının kurucusu ve akıllı sözleşme kodlamasında kullanılan Solidity dilinin geliştiricisi olarak sektördeki en etkili ve ekibin en tanınmış ismi konumunda. Polkadot Neden Farklı? Parçalanmış çoklu blockchain ağı olan Polkadot, birden çok zincir üzerindeki birçok işlemi aynı anda, paralel olarak işleyebilir . Özelleştirilmiş blockchain ağları Polkadot protokolüne dakikalar içinde bağlanabiliyor ve Substrate standardı sayesinde geliştirilmeleri hem hızlı hem kolay oluyor. Ağ aynı zamanda oldukça esnek ve uyarlanabilir yapı sunuyor. Katılımcılar arasında akıllı telefondaki uygulamalara benzer şekilde bilgi ve işlev paylaşımına izin veriliyor. Polkadot, yeni özellikler eklemek veya var olan hataları gidermek için çatallanma işlemi gerekmeden otomatik olarak yükseltilebiliyor.


Hangi Borsada Yer Alıyor ?

  • Binance

  • Okex

  • Mandala

  • Huobi

  • Gaye io

  • Kraken


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör