Yeni Başlayanlar İçin Binance Rehberi

             

Binance hesabı, kripto alım satımına açılan bir kapı gibidir. Fakat ilk

bitcoin ya da BNB'nizi alabilmeniz için öncelikle bir hesap açmanız

gereklidir.

1. Binance ana sayfasına gidin ve sağ üst köşedeki [Kayıt Ol] seçeneğine tıklayın.

 

2. E-posta adresinizi girin ve güvenli bir şifre belirleyin. İsterseniz, e-posta yerine cep telefonu numaranızı kullanarak da kayıt olabilirsiniz. Arkadaşınızdan aldığınız bir referans kodunuz varsa, bu kodu da bu aşamada girmeniz gerekir.

 

3. Hesabınızı doğrulamak için talimatları takip ederek e-posta adresinize ya da cep telefonunuza gönderilen kodu girin.

4. Doğrulamanın tamamlanmasının ardından Binance hesabınızı oluşturmuş olacaksınız. Artık kripto para almaya bir adım daha yaklaştınız. O zaman haydi, ilk kripto satın alma işleminizi nasıl gerçekleştireceğinizden bahsedelim.

 

Binance'te nasıl kripto alınır?

Binance'te kripto alabilmeniz için öncelikle, Müşterini Tanı (KYC) olarak bilinen kimlik doğrulama sürecinden geçmeniz gereklidir. KYC, gerçekten de iddia ettiğiniz kişi olduğunuzu doğrulamamızı ve yasal gereklilikleri yerine getirmemizi sağlar.

Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra farklı yöntemlerle kripto satın alabileceksiniz.

 Kredi/banka kartı: Yeni kullanıcılar için en basit satın alma seçeneğidir.

Kredi/banka kartıyla kripto alma

1. Hala Binance giriş sayfasındaysanız, [Kredi kartıyla kripto al] seçeneğine tıklayın. Aksi takdirde, Binance ana sayfasındayken imlecinizi [Kripto Al] menü öğesinin üzerine getirin ve [Kredi/Banka Kartı] seçeneğine tıklayın.

 

2. Ödeme yapacağınız para birimini ve satın almak istediğiniz coini seçin. Biz örnek olarak 100 GBP değerinde Bitcoin (BTC) alacağız. [Devam et] tuşuna tıklayarak ödeme kartını seçeceğiniz bir sonraki aşamaya geçin. [Yinelenen Alım] düğmesini kullanarak periyodik alım ve satımlar düzenlemeyi de tercih edebilirsiniz.

 

3. Şimdi, kredi ya da banka kartı bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Tutarı onaylayın ve [Yeni kart ekle] ögesine tıklayın.

 

4. Kart bilgilerinizi girin ve [Sonraki] tuşuna tıklayın. Yalnızca adınıza kayıtlı bir kredi ya da banka kartını kullanabileceğinizi lütfen dikkate alın.

 

5. Fatura adresinizi girin ve [Kart Ekle] ögesine tıklayın.

 

6. Tekrar [Kartla kripto al] sayfasına yönlendirilmiş olacaksınız. Tutarı tekrar kontrol edin ve [Devam Et] tuşuna tıklayın.

 

7. Emir ayrıntılarını tekrar kontrol edin ve Binance'in Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikasını okuduysanız ve onaylıyorsanız kutuyu işaretleyin. Son olarak, ödemenizi tamamlamak için [Onayla] tuşuna tıklayın.

 

 

8. İşlemin tamamlanmasının ardından, satın aldığınız kriptolar [İtibari Para ve Spot] cüzdanınıza yatırılacaktır. Bir hesap açmak ve bu aşamaya gelmek genellikle yalnızca 10 dakikanızı alır.

 

Binance nasıl kripto alıp satarım?

Bir noktada muhtemelen kripto para alıp satmaya başlamak isteyeceksiniz. Geleneksel alım-satım arayüzüne alışık değilseniz, Dönüştür özelliğini kullanmanızı öneririz. Bu özelliğe Binance ana sayfasındayken imlecinizi [Al-Sat] menü öğesinin üzerine getirip [Dönüştür] seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Dönüştürme aracıyla basit bir arayüz üzerinde alım satım yapmak istediğiniz kripto para çiftini belirleyebilirsiniz. Nakde çevirmek ya da itibari parayla kripto satın almak istiyorsanız mevcut itibari para seçeneklerini de kullanabilirsiniz. 

Dönüştüreceğiniz coini üstteki alanda seçin ve miktarı girin. Alttaki alanda da istediğiniz kripto para ya da itibari para birimini seçin. Biz buradaki örneğimizde BNB'yi BTC'ye dönüştüreceğiz. Seçimlerinizi onayladığınızda ve [Dönüştürmeyi Ön İzle] ögesine tıkladığınızda yapacağınız işlemin bir özetini göreceksiniz.

 

Varsayılan ayarlarda [Piyasa] seçeneği yer alır. Yani, spot fiyat olarak da bilinen güncel piyasa fiyatını alırsınız. Ön izlemede bir sorun yoksa emri onaylayabilirsiniz. Onayın ardından işlem gerçekleştirilecektir. Komisyon da dahil edilecektir.

Bir limit emri oluşturmak isterseniz, ekranın sol tarafından [Limit] seçeneğini tercih edebilirsiniz. Limit emri, belirli ya da bundan daha iyi bir fiyattan kripto alıp satmanıza imkan tanır.

 

Aşağıdaki örneğimizde en az 60.000 BUSD ya da üzerine 1 BTC satmak üzere bir emir düzenleyeceğiz. Fiyatın 60.000 BUSD'ye ya da daha iyisine ulaşmaması durumunda emir bir gün içinde iptal olacak. Limit emirle işlem yapmaya başlamadan önce bu emir türü hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririz.

 

Klasik ve İleri Seviye alım satım arayüzlerinin kullanımı

Binance Klasik ve İleri Seviye alım satım görünümleri, alım satımlarınızı düzenlemeniz için iki seçenek sunar.

 

Her ikisi de aynı işlevlere sahiptir, fakat ileri seviye kullanıcı arayüzü birkaç özellik daha sunar. Her iki görünüm de kişiselleştirilebilirdir, yani ihtiyaçlarınıza uygun bir borsa görünümü yaratmanız mümkündür.

Haydi, ileri seviye alım satım sayfasını ayrıntılı bir şekilde inceleyelim ve tüm özelliklere göz atalım. Bu açıklama, Klasik görünüm özelliklerinin tamamını da kapsamış olacak.

     1. Grafik panelinin üst bölümündeki çubuk, incelemekte olduğunuz kripto ya da itibari para çiftini, güncel piyasa fiyatını ve son 24 saatte fiyat ve işlem hacmindeki değişimi gösterir. Bu örnekte biz, BUSD ve BTC arasında alım satım yapmanıza imkan tanıyan çifte bakıyoruz.

    2. Grafik görünümü, iki varlık arasındaki fiyat ilişkisinin grafiksel bir temsilini gösterir. Grafik araçları, TradingView tarafından sunulmuştur. Grafik araçları hakkında daha fazla bilgiye TradingView rehberimizden ulaşabilirsiniz.

     3. Emirler paneli, henüz gerçekleştirilmemiş tüm emirlerinizi gösterir. Emir geçmişinizi, alım satım geçmişinizi ve fonlarınızı da görebilirsiniz.

     4. [Emir Defteri] paneli, fiyatların ve hacmin ayrıntılı bir listesini gösterir. Kırmızı olanlar, farklı fiyatlardaki (satış fiyatları) güncel satış emirleridir. Alttaki yeşiller ise fiyatlarıyla birlikte güncel alış emirleridir. Ortada yer alan daha büyük yazılmış sayı ise (bizim örneğimizde 62.241,22) son işlem gören fiyattır.

     5 . [Spot] paneli, spot piyasasında alım satım yapmak için emirler oluşturabileceğiniz yerdir. Spot, almanın ve satmanın en geleneksel yoludur ve işlem hemen gerçekleştirilir.

Bu bölümden limit, piyasa, stop-limit emirleri de dahil olmak üzere farklı piyasa emirleri arasında seçim yapabilirsiniz. Başlamadan önce farklı emir türlerini anladığınızdan lütfen emin olun.

     6. [İşlemler] paneli, başarılı son işlemleri fiyat ve hacimleriyle birlikte gösterir. 

     7. Son olarak, [Varlıklar] sekmesi vardır. Buradan, [İtibari Para ve Spot] cüzdanınızda bulunan ve alım satım için kullanabileceğiniz kriptoları görebilirsiniz. Diğer cüzdanlardan fon aktarmanın yanı sıra kripto yatırabilir ve çekebilirsiniz.

Binance'in tüm yeni kullanıcılarının dikkate alması gereken bir sonraki nokta hesap güvenliğini artırmak olmalıdır. İlk kriptonuzu almanızın ardından birinci önceliği varlıklarınızı güvende tutmaya vermeniz gerekir.

 

Binance hesabı nasıl korunur?

Güçlü bir şifre belirlemeniz ve güvenlik özelliklerimizi kullanmanız fonlarınızı güvende tutmanızı sağlayacaktır. Bunu yapmaya aşağıdaki güvenlik adımlarını takip ederek başlayabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) Etkinleştirin

Hesabınızda İki Aşamalı Doğrulamayı (2FA) etkinleştirmenizi de şiddetle tavsiye ederiz. 2FA, ekstra bir güvenlik katmanı sunar. Yani hackerlar şifrenizi ele geçirse bile hesabınıza girebilmeleri için fiziksel 2FA cihazınıza da erişmeleri gereklidir.

Google Authenticator uygulaması ya da SMS doğrulaması iyi bir başlangıç noktasıdır. 

 

                     Binance

          Hesabı Nasıl Açılır?